Recliners
-
Next-Gen DuraPella 2200313 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)This sleek, ultra-modern power recliner has it all. With designer style and head-to-toe comfort, it has the upscale look of leather at a scaled-down faux leather price. Its two-tone upholstery is more durable and water-repellent than regular leather, an added bonus for families. Features including wireless and USB charging, an adjustable headrest and an extended ottoman make this the next generation of power recliners.
$1,589.95
$2,729.95
Save $1,140.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Next-Gen DuraPella |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Sand |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material |
• Outside Parts, Arms, Backs, Rails: 27% polyester, 6% polyurethane and 67% PVC • Cushions and Inside Backs: 55% polyester and 45% polyurethane • All other parts: 82% polyester and 18% polyurethane |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest, extended ottoman and zero-draw USB plug-in • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Easy View™ adjustable headrest puts your head and neck in optimum position for reading or watching TV even if you're fully reclined • Zero draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button • Storage armrests with cup holder and wireless and USB charging • Distance between arms: 24" • Arm height: 25.25" • Fully reclined height: 30" • Fully reclined length: 69.5" • Reclined footrest height: 25.5" • Cord length: 132" • Side opening (2): 5.75"W x 16.5"D x 9"H • Distance between recliner and wall: 9" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| Seat Height | 20.5 inch(es) / 52.07 cm |
| Seat Depth | 21.5 inch(es) / 54.61 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Height | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Depth | 39.5 inch(es) / 100.33 cm |
| Weight | 137 lb(s) / 62.14 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 39.75 inch(es) / 100.97 cm |
| Height | 29.75 inch(es) / 75.57 cm |
| Depth | 34.25 inch(es) / 87 cm |
| Weight | 156 lb(s) / 70.76 kg |
| Volume | 23.44 cu. ft. / 0.66 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052802030 |
-
This sofa sleeper feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making it + More
-
$6,299.95
Save $2,630.00
$3,669.95
DeepWakes PCU62607S8 5 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)Live and lounge luxuriously. This power reclining sectional brings an ultra-stylish flair to your home’s + More
-
$1,999.95
Save $830.00
$1,169.95
Modmax 92102S3 3 pc Sectional with Storage Console
(Sofas - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this loveseat invites you to say hello to + More
-
Effortlessly blending contemporary and classic elements for a truly timeless look, this chair offers a fresh + More
-
Modern comfort never looked so good. Accented with jumbo stitching for high-fashion flair, this oversized + More
-
Indulge in the captivating textures of this accent chair. Its mocha faux fur is irresistibly plush, while the + More
-
Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its warm finish and plank-style + More
-
$3,509.95
Save $1,460.00
$2,049.95
Next-Gen DuraPella 2200318 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)This sleek, ultra-modern power reclining loveseat with console has it all. With designer style and + More
-
$3,579.95
Save $1,490.00
$2,089.95
Next-Gen DuraPella 2200315 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)This sleek, ultra-modern power reclining sofa with drop-down table has it all. With designer style and + More
